فروهر طاهرخانی یکشنبه 4 اسفند 1392 12:43 ق.ظ نظرات ()
معلولیت عارضه ای طبیعی و اجتماعی است که در جوامع مختلف به صورت های گوناگون دیده می‌شود.آمار نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از افراد هر جامعه را معلولین تشکیل می‌دهند. به طورمثال طبق آماری که از طرف سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحد  منتشرشده است، ده درصد از مردم در جهان به نوعی معلول هستند، امروزه با پیشرفت های زیادی که در علوم مختلف از جمله پزشکی، روانشناسی، جامعه شناسی تربیت بدنی و غیره به وجود آمده است، سعی می‌شود هرچه بیشتر به این گونه افراد کمک شود تا بتوانند به طور مستقل و بدون کمک دیگران و نیزبدون آنکه خود را سربار جامعه احساس کنند و یا منزوی باشند، به زندگی عادی خود بپردازند.

تدابیری که به این منظور ازطرف ارگان های مختلف به عمل می‌آید بیشتر در زمینه فراهم آوردن امکاناتی از قبیل ،مسکن مناسب با وضع معلول، شغل مناسب، وسیله حمل و نقل (به طور مثال اتومبیل های مخصوص برای معلولین قطع نخاعی)، وسایل آموزشی و کمک آموزشی مناسب، گذراندن اوقات فراغت و… است.

گذراندن اوقات فراغت با ورزش های تفریحی به وسیله معلولین از اهمیت بیشتری حتی نسبت به افراد غیر معلول دارد زیرا متخصصان آشنا با خصوصیات معلولین و نیز متخصصان تربیت بدنی و ورزش معلولین معتقدند که اگر ورزش برای غیر معلولین امری مستحب است ، برای معلولین امری واجب می باشد .آنها معتقدند که اگر چه ورزش برای افراد غیر معلول بسیار نیکو و پسندیده است اما اگر هم به آن نپردازند از طریق فعالیت های روزانه تا حدودی نیازهای حرکتی خود را برطرف می کنند اما معلولین باید این نیازها را با انجام مرتب فعالیت های ورزشی برطرف نمایند.

تعریف معلول و معلولیت

اصولا ً ناتوانی ها  ، ناهنجاری ها و نارسائی هایی که برای یک انسان به عنوان یک موجود زنده به وجود می آید خود را در سه قالب نمایان می سازد :

بیماری ها :که بوسیله اتخاذ تدابیر کلینیکی ، داروئی و یا احتمالا ً از طریق حرکت درمانی معالجه شده و از بین می روند .
ضعف ها : مانند ضعف های نگهداری ، ضعف های ارگانی و یا ضعف های هماهنگی که بوسیله حرکات اصلاحی برطرف می شوند .
معلولیت ها : که نه قابل معالجه و نه قابل برطرف کردن هستند.بنابراین معلولیت  عبارت است از هرنوع ناتوانی ، ناهنجاری و یا نارسائی که قابل برطرف کردن و یا معالجه نباشد .و به عبارت دیگر معلول کسی است که دارای ناتوانی ، ناهنجاری و یا نارسائی بوده که قابل برطرف کردن و یا معالجه نباشد .

تعریفی دیگر از معلول و معلولیت

معلولیت عبارتست از محدودیت های دائمی در زمینه های مختلف جسمی ، حسی یا ذهنی ـ روانی که شخص مبتلا به آن را در زندگی روزمره در مقایسه با سایر افراد جامعه دچار مشکل یا محدودیت سازد.اشخاص معلول ، انسان هایی هستند که عملکرد جسمانی ، توانایی های ذهنی و یا سلامتی روانی آن ها به احتمال قریب به یقین به مدت بیش از شش ماه از آنچه استاندارد سن آن هاست انحراف داشته و به همین دلیل برای آنان در زندگی روزمره مشکلاتی را بوجود می آورد .

تقسیم بندی معلولین

برای معلولین تقسیم بندی های مختلف و متفاوتی از دیدگاه های گوناگون وجود دارد.عده ای معلولین را حتی به ده گروه مختلف نیز طبقه بندی کرده اند . آنچه که برای درس تربیت بدنی و ورزش معلولین مهم و مفید تشخیص داده شده ، تقسیم بندی آن به سه گروه کلی به صورت زیر است :

۱-معلولین حسی
۲-معلولین جسمی یا حرکتی
۳*معلولین ذهنی و روانی

 معلولین حسی:

 معلولین شنوایی:شامل ناشنوایان و کم شنوایان

 معلولین بینایی : شامل نابینایان و کم بینایان
 
معلولین جسمی یا حرکتی:

معلولین آسیب دیده به سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی ( مانند معلولین c.p. یا فلج مغزی ، معلولین قطع نخاع و معلولین فلج اطفال یا پلیوملیت ،معلولین قطع و نقص عضو ،معلولین آسیب دیده به ارگان های داخلی (مانند سرطان ، آسم ، دیابت و ناراحتی های حاد قلبی- عروقی – تنفسی). ( لازم به ذکر است ، به دلیل اینکه برای این نوع آسیب دیدگی ها تاکنون معالجه قطعی پیدا نشده است و اگرچه با پیشرفت های فزاینده ای که در علم پزشکی به وجود آمده ، برخی از آن ها تا حدودی تحت کنترل درآمده اند. اما با تعریفی که سازمان بهداشت جهانی دارد آنها نیز نیاز به گرفتن خدمات و سرویس های مخصوص بوده و از اینرو در گروه معلولین قرار می گیرند).

معلولین ذهنی- روانی

  • معلولینی که دارای اختلالات رفتاری هستند
  • معلولینی که دارای عقب ماندگی های ذهنی هستند
  • معلولین منگولیت
  • معلولینی که دارای مشکلات روانی هستند

هرنوع معلولیتی روی تمامی ‌وجود شخص اثرمی‌گذارد و اگرچه می‌توان نوع و درجه معلولیت را مشخص کرد ولی، قاعدتاً باید از تاثیرگذاری معلولیت روی تمامی‌ساختار و تواناییهای فیزیکی و روانی شخص صحبت کرد. به همین علت است که نمی‌توان درمورد معلولین جسمی ‌فقط به معلولیت های قابل تشخیص و یا ظاهری توجه نمود، بلکه باید به تأثیرات احتمالی که این معلولیت ها بر روی روان شخص معلول برجای می‌گذراند نیزتوجه کرد.

به طورمثال یک شخص معلول قطع نخاعی فقط فاقد تواناییهای حرکتی نیست بلکه از وضعیت قرارگیری و موقعیت و احساس گرما و سرما دراندام فلج شده خود نیز بی اطلاع است. می توان گفت او به دلیل  عدم وجود احساس در اندام فلج شده خود، فاقد حس لامسه در آن نواحی نیز می باشد. این امر به نوبه خود به اختلالات  روحی- روانی شخص معلول منجر می شود که آن را می‌توان در نوع رفتار یک شخص معلول نخاعی به خوبی مشاهده کرد. برعکس هرگونه صدمه دیدگی که در زمینه روحی- روانی به وجود آید نیز با تأثیرگذاری روی اعمال حرکتی شخص باعث می‌شود که رفتار حرکتی او از هنجارهای طبیعی فاصله بگیرد.

در مثالی دیگر، موقعیت یک شخص نابینا باعث می‌شود که تغییراتی در قوه درک او از محیط زیستش به وجود آید. به خاطرفقدان قدرت درک ازطریق حس بینایی، درک او از محیط زیستش محدود به درک از طریق لمس یا شنیدن می‌شود که این امر نیز بر زمینه روحی- روانی او تأثیرمی‌گذارد. از طرف دیگر روند تکامل ذهنی، به خصوص جریان هدایت و تنظیم حرکات تحت تأثیرقرارمی‌گیرد، به طوری که نوع حرکات یک شخص نابینا با نوع حرکات افراد غیرمعلول(بینا) کاملاً متفاوت است.مثال هایی که آورده شد، مشخص می‌کنند که هر معلولیتی در درجه اول شامل یک قسمت یا یک عضو از بدن می‌شود، اما نباید ازاثرات مستقیم یا غیرمستقیم آن روی سایر زمینه های جسمی ‌یا روحی- روانی شخص غافل شد.

sportmedicine.ir