بهزاد زیبایی یکشنبه 2 مهر 1391 12:18 ق.ظ نظرات ()

در این بخش از سایت اسپورت 98 شما را با فواید و اهمیت مطالعه ی تاریخ آشنا می کنیم. چرا باید تاریخ را مطالعه کنیم؟ چرا مطالعه ی تاریخ مورد اهمیت است؟ و سوالات بسیاری وجود دارد که برای بسیاری از ما جای سوال دارد. پاسخ این سوالات را در این مقاله می توانید مطالعه کنید.

تاریخ بشر سرگذشت و شناسنامه ی خانواده ی بسیار بزرگی است که جامعه ی بشری نامیده می شود. در تاریخ، انسان با زندگانی مردم در دورانهای مختلف آشنا می شود و به آداب، رسوم، عقاید و عادات گوناگون نسل ها و عصرهای گذشته آگاهی پیدا می کند. تاریخ، سرگذشت پدران و اجداد و نیاکان بشر و شرح رنج ها و راحتی های آنان و طرز زندگی، تعلیم و تربیت، حکومت، اعتقادات و روابط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی آنهاست.

فایده ی تاریخ:

همواره این سوال برای هر پژوهشگر تاریخی مطرح است که مطالعه ی تاریخ چه فایده ای دارد؟ در پاسخ این سوال باید گفت: درست است که از تاریخ به همان آسانی که از علم طب می توان در عمل بهره برد نمی توان استفاده کرد اما اگر خوب دقت کنیم متوجه می شویم که تاریخ نیز سودمند است. تاریخ چون نشان می دهد که مردم پیش از ما چگونه زندگی می کرده اند، این فایده را دارد که ما را در زندگی کمک و راهنمایی می کند و به ما اجازه می دهد تا عواملی را که در جهان حاکم بوده و هنوز هم هست بهتر بشناسیم و آنچه را که باید کناز گذاشته شود از آنچه شایسته حفظ و نگهداری است متمایز کنیم.

از فواید تاریخ این است که به انسان کمک می کند تا خود را بهتر بشناسد و از دیگران متمایز سازد و با مقایسه ی احوال خود و دیگران، انگیزه ها و اسرار نهفته ی رفتار خویش را چنانچه هست و باید باشد دریابد. انسان با مطالعه تاریخ و بررسی احوال کسانی که اهل نظر یا عمل بوده اند بهتر می تواند رسالت خود را ارزیابی کند و در ارتباط با دیگران حق و مسئولیت خویش را بشناسد. به علاوه تاریخ با آنچه در احوال نام آوران گذشته نقل می کند نه فقط تجربه های زنده برای مسائل زندگی در دسترس ما می گذارد بلکه دایره ی شناخت را وسیع تر می کند، ما را با کسانی که قدرت و ضعف آنها قابل توجه و حتی در خور تصدیق است، حتی اگر توسط مورخ عادلانه و صحیح توصیف نشده باشد، رو به رو می کند و از قدرت و ضعف آنها نمونه هایی ارائه می دهد که انسان بعد از بررسی آنها می تواند بایدها و نبایدها را آسناتر درک کند.