فروهر طاهرخانی دوشنبه 23 مرداد 1391 12:35 ب.ظ نظرات ()

ورزش برای شما مفید است اما باید اطمینان حاصل كنید كه با انجام آن كاملاً ایمن می مانید و از آن لذت می برید. قصد تحریك احساسات شما را نداریم اما آگاهی از خطرات احتمالی، ضروری است این خطرات عبارتند از جرم، قاچاق و صدمه. هنگام ورزش از عقل سلیم و قضاوت عادلانه خود بهره بگیرید تا ایمن بمانید. نكاتی چند در این زمینه:

ورزش برای شما مفید است اما باید اطمینان حاصل كنید كه با انجام آن كاملاً ایمن می مانید و از آن لذت می برید. قصد تحریك احساسات شما را نداریم اما آگاهی از خطرات احتمالی، ضروری است این خطرات عبارتند از جرم، قاچاق و صدمه. هنگام ورزش از عقل سلیم و قضاوت عادلانه خود بهره بگیرید تا ایمن بمانید. در این قسمت نكاتی چند در این زمینه را ارائه می دهیم:

خطرات بیرون از خانه:

- به منظور جلوگیری از بروز جرم، از ورزش كردن با فرد دیگر بپرهیزید و یا در مناطق مناسب و بطور گروهی ورزش كنید. در صورت بروز مشكل از یك سوت استفاده كنید.
- هنگامیكه نزدیك خیابانها یا معابر ورزش می كنید از قوانید راهنمایی و رانندگی پیروی كنید. در صورت امكان در پیاده روها یا پاركها ورزش كنید. این مكانهای مناسب برای ورزش شما را از قرار گرفتن در مسیرهای شلوغ حفظ می كنند و شرایط ایمنی بیشتر را برای شما پدید می آورند.
- اگر قصد دارید شب هنگام ورزش كنید از جلیقه یا روپوشهای منعكس كننده نور استفاده كنید. این كار به رانندگان كمك می كند كه شكا را در جاهای تاریك ببینند.
- از گوشی استفاده نكنید- استفاده از گوشی باعث از دست رفتن تمركز و مانع از شنیدن صدای ترافیك می گردد.
- كارت شناسایی خود و كمی پول نقد به همراه داشته باشید؛ در هنگام نیاز به درد شما می خورد.

آسیب :

- از تمرینات با وزنه را بیش از پنج روز در هفته انجام دهید، خطر بروز جراحت در شما افزایش می باید. اگر هر روز فعالیت ورزشی انجام می دهید (فعالیت جسمانی روزمره مفید است)، حداقل مدت 1 تا 2 روز در هفته تمرینات بدون وزنه انجام دهید.
- در هنگام دوچرخه سواری، اسكیت سواری یا استفاده از كفشهای چرخ دار همیشه از كلاه ایمنی و محافظ زانو استفاده كنید.
- همیشه پیش از شورع تمرین خود را گرم كنید و پس از پایان تمرین نیز بدن خود را سرد كنید. هیچگاه انجام حركات كششی پس از اتمام تمرین را فراموش نكنید.
- هر روز یك نوع تمرین انجام ندهید، در غیر اینصورت به قسمتهایی از بدن فشار بیش از حد وارد می كنید در حالیكه به سایر قسمتهای بدن اصلاً فشاری وارد نمی شود. ورزش را با مفاصلی كه دچار صدمه شده اند انجام ندهید- در اینصورت تمرین را متوقف و یا آنرا تغییر دهید.

كم آبی و گرما زدایی:

- قبل، بعد و در حین ورزش مقدار زیادی آب بنوشید نوشیدن آب در تمام اوقات سال مهم است اما در هنگام ورزش در هوای گرم اهمیت دو چندانی پیدا می كند.
- آرام آرام آب بنوشید و نیازهای خود را مورد توجه قرار دهید. زیاد به خودتان سخت نگیرید بویژه در هوای گرم به خاطر داشته باشید كه شما باید بطور دائم از مایعات استفاده كنید حتی هنگامیكه احساس تشنگی نمی كنید. اگر احساس گیجی، منگی و بی حای كردید، ورزش را متوقف كنید، استراحت كنید و بلافاصله مقداری آب بنوشید!
- گرما زدگی یك وضعیت اورژانسی است. این وضعیت باعث كاهش سطح هوشیاری شما می شود و حتی باعث حمله قلبی می گردد. اگر هر كدام از نشانه هتای هشدار دهنده همچون حالت تهوع، سردرد، گیجی، تعرق، تاری دید، یا قطع ناگهانی عرق را در خود احساس كردید، بهترین كار این است كه بلافاصله به بیمارستان بروید. اگر پس از توقف ورزش و نوشیدن آب همچنان به سختی تنفس می كنید و دچار گیجی و خستگی مفرط هستید باید حتماً به پزشك مراجعه كنید.
- اگر گرما، رطوبت و یا آلودگی ورزش كردن را برای شما دشوار می كند، در داخل خانه و یا در طول ساعتی كه هوا خنك است، ورزش كنید.
ترجمه زیر شكل : شرایط اورژانسی ناشی از گرما عبارتند از خستگی در اثر گرما و گرما زدایی. برای درمان سریع، بیمار را سریعاً از محل گرم به جای خنك منتقل كنید و او را بر روی زمین بخوابانید. از كمپرس آب سرد استفاده كنید و پاهای فرد گرما زده را در قسمت بالاتری قرار دهید و به او مایعات بنوشانید.برای خنك كردن هوای محیط از یك پنكه استفاده كنید و به یك پزشك اطلاع دهید.