فروهر طاهرخانی چهارشنبه 28 تیر 1391 11:39 ب.ظ نظرات ()

خانواده لبنیات مهمترین منبع پروتئینی برای بدنسازان به شمار می رود و رایج ترین مکمل بدنسازی دنیا (Whey) از هیدرولیز آب پنیر تولید می شود . شما باید روزانه حداقل ۴ لیوان شیر یا معادل آن از مشتقاتش استفاده کنید .

 

خانواده لبنیات مهمترین منبع پروتئینی برای بدنسازان به شمار می رود و رایج ترین مکمل بدنسازی دنیا (Whey) از هیدرولیز آب پنیر تولید می شود . شما باید روزانه حداقل ۴ لیوان شیر یا معادل آن از مشتقاتش استفاده کنید .


بسیاری افراد در ارتباط با هضم شیر مشکل دارند و دچار دل پیچه و نفخ می شوند اگر فردی دچار کمبود یا فقدان آنزیم لاکتاز (آنزیم هضم کننده قند شیر) در بدن، باشد، قند موجود در شیر) لاکتوز( به درستی هضم و جذب نمی شود.. اگر پس از سنین کودکی و شیر خوارگی شیر کم مصرف شود یا اصلامصرف نشود، آنزیم هضم کننده ی آن کم کم از بین می رود یا مقدار آن در بدن کاهش می یابدکه این عارضه را “عدم تحمل لاکتوز” گویند. در این حالت لاکتوز موجود در شیر در روده باقی مانده و ایجاد نفخ و درد می کند در واقع باکتری ها لاکتوز هضم نشده را تخمیر کرده و ایجاد اسید لاکتیک – دی اکسید کربن و گاز هیدروژن می کنند که نتیجه آن اسهال – درد معده و نفخ می باشد .
برخی از فرآورده های شیری مانند پنیر ، بستنی و ماست نسبت به شیر، حاوی لاکتوز کم تری هستند و برای این نوع افراد قابل تحمل ترند ضمن این که این مواد به دلیل جامد و لخته بودن دیر تر معده را ترک می کنند سایر راه حل ها برای درمان این عارضه به شرح زیر است .

۱- برای شروع از مقادیری کم و شیر رقیق و سرد استفاده کنید و شیر را ناشتا مصرف نکنید.


۲- چربی موجود در شیر، تخلیه معده را به تاخیر انداخته و در نتیجه لاکتوز موجود در شیر به تدریج وارد روده خواهد شد بنابراین در شروع درمان، شیر پرچرب استفاده کنید .


۳- به شیر کاکائو اضافه کنید – کاکائوی اضافه شده از طریق سه فرآیند می تواند باعث تحمل بهتر شیر شود: کاکائو،فعالیت آنزیم لاکتاز را افزایش می دهد. فعالیت باکتری های ایجاد کننده گازدراثر تخمیر لا کتوز را مهارمی کند و تخلیه معده را کند می کند.


۴- امروزه آنزیم لاکتاز را به شکل قرص های خوراکی تهیه کرده اند که مصرف آن به همراه شیر و فرآورده های آن باعث هضم و جذب بهتر قند لاکتوز در لوله ی گوارش خواهد شد.


۵- امروزه شیرهایی با عنوان شیر بدون لاکتوز نیز به بازار آمده است. این قبیل شیرها طی فرایند آنزیمی ویژه ای در کارخانه لاکتوز خود را ازدست می دهند معمولاً طعم شیرین تری نسبت به شیرهای معمولی دارند؛ چرا که لا کتوز این شیرها به گلوکز و گالاکتوز تبدیل شده اند .