ورزش دارت ورزش ساده ای است ولی این کافی نیست که فقط وسط تخته دارت را هدف قرار دهیم و پرتاب کنیم، بلکه تخته دارت 62 قسمت برای امتیاز دارد که هر کدام به نوبه خود از حساسیت بالایی برخوردار است. این ورزش را پیر تا جوان ، چه پسر په دختر وحتی معلولین و جانبازان ویا ناشنوایان می توانند به عنوان یک حرفه، یک ورزش ویا حتی یک تفریح سالم با خیالی آسوده وبرای رفع استرس انجام دهند.

معرفی ورزش دارت

ورزش دارت ورزش ساده ای است ولی این کافی نیست که فقط وسط تخته دارت را هدف قرار دهیم و پرتاب کنیم، بلکه تخته دارت 62 قسمت برای امتیاز دارد که هر کدام به نوبه خود از حساسیت بالایی برخوردار است. این ورزش را پیر تا جوان ، چه پسر په دختر وحتی معلولین و جانبازان ویا ناشنوایان می توانند به عنوان یک حرفه، یک ورزش ویا حتی یک تفریح سالم با خیالی آسوده وبرای رفع استرس انجام دهند.

تاریخچه ورزش دارت

تاریخچه مختصری از ورزش دارت ( از قرن پانزدهم تا قرن نوزدهم ):

جنگ های صد ساله انگلیس و فرانسه (1339 تا 1453) وپس از آن،جنگ بارای در انگلیس( 1455 تا 1485) خوی ملت انگلیس را به شدت جنگجو نمود . دراین جنگها تفریح سربازان انگلیسی این بود که با تیر و کمان هدفی را نشانه رفته و توانایی خود را محک می زدند.جنگهای صد ساله، علی رغم اسمش، یک جنگ طولانی نبود، بلکه شامل یک رشته جنگهای کوتاه مدت بود که بوسیله آتش بس های طولانی متوقف می شدند. جنگ کرسی کمانداران انگلیسی در جنگ کرسی در سال 1346 م بر کمانداران فرانسوی غلبه کردند.

کمان های بلند

کمانداران انگلیسی، در جنگهای قرون وسطی به موثرترین وجه ممکن، از کمانهای بلند استفاده می کردند. تیری که از یک کمان بلند رها می شد، می توانست از فاصله 183 متر پرتاب شود و از زره دشمن عبور کند.

تبدیل تیر و کمان به دارت

پس از این جنگهای طولانیو خسته کننده بالاخره زمان صلح و آرامش فرا رسید ،مردان جنگجو، تیرها را کوتاه کرده و بدون استفاده از کمان و فقط با استفاده از دست ، هدف گیری کرده و تیرها را پرتاب میکردند .

هدف آنها در ابتدا مشک های آب بوده و بعدا پوست ها را به درخت چسبانده و به عنوان هدف استفاده می کردند .

در این میان هنری هشتم (Henry VIII) یکی از شاهانی بود که لذت زیادی از این بازی می‌‌برد و حتی به یکی از نجارهای معروف و به نام زمان خود دستور داد تا یک دست کامل از بورد دارت و نیزه‌های کوچک چوبی را با آرم سلطنتی بسازد تا به معشوقه زیبای خود (آنه بولین) هدیه کند. وی همچنین در میان شاهزادگان خوشگذران انگلیسی مسابقاتی را با جوایزی در خور توجه ترتیب داد.

در سال 1896 شخصی بنام برایان کامرین آن هدف را امتیازبندی کرد و چیزی شبیه به تخته دارت های فعلی پدید آمد .

تاریخچه دارت ( قرن بیستم )

اوایل قرن بیستم انگلیسی ها بسیار به ورزش دارت بسیارعلاقه مند شدند و برای انجام این ورزش باشگاه ها و تیم هایی را تاسیس کردند، سپس در سال 1924 شخصی بنام ویکتالرز انجمن بین المللی دارت را تاسیس کرد.(N.D.A)

در سال ( 1927 تا 1928 ) مسابقات سراسری لندن انجام شد. پس از آن این مسابقات مصادف با جنگ جهانی دوم شد (1939 تا 1945) و به خاطر همین تا سال 1947 لغو شد و از آن پس تا به حال بزرگترین مسابقات جهانی دارت مسابقات لندن به شمار می آید.

بعد از جنگ جهانی دوم ورزش دارت به خاطر اینکه ورزشی ساده و راحت بود ، طرفداران زیادی پیدا کرد .در سال 1965 ورزش دارت ورزشی جهانی شد و ستارگانی چون بیریستولایتون، لیس جکی، ویلسون و غیره پا به عرصه جهان گذاردند. (World Darts Federation) در سال 1976 فدراسیون جهانی دارت تاسیس شد.

افتتاح اولین خانه تخصصی دارت در فرهنگسرای ورزش

اولین خانه تخصصی دارت در فرهنگسرای ورزش (مجموعه رازی) آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، فوادیان مدیر فرهنگسرای ورزش ، افتتاح اولین خانه تخصصی دارت در فرهنگسرای ورزش را نقطه شروعی برای آغاز فعالیت این کانون در دیگر فرهنگسراها با هدف غنی سازی و پر کردن اوقات فراغت شهروندان درفصل تابستان دانست و تصریح کرد: این ورزش باتوجه به علاقمندی مخاطبین در سنین و گروههای مختلف اجتماعی، در ایجاد پیوند خانواده و مناسبات تفریحی اجتماعی موثر است .

وی دارت را نوعی ورزش خانوادگی دانست و افزود : این ورزش علاوه بر ارزان بودنش در افزایش سطح تمرکز ، قدرت ، محاسبه ، اعتماد به نفس ، پیشگیری و درمان افسردگی مفید است .

فوادیان با اشاره به تاریخچه این ورزش در کشور اظهار داشت : انجمن دارت 6 شهریور ماه سال 83 در ایران گشایش یافت و پس از آن با 7 کانون و 3 هزار عضو فعال در سطح شهر تهران و 10 نماینده در استانهای مختلف و برپایی سه دوره مسابقات کشوری فعالیت خود را تا کنون ادامه داده است.

شایان ذکر است اولین خانه تخصصی دارت روز چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه 84 همزمان با افتتاح اولین خانه سلامت با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مسئولان انجمن دارت و بسیاری از پیشکسوتان و صاحبنظران ورزش افتتاح شد.

بنیان گزاران _ مسعود ظهوری محمد امین عزیزپور

مسعود ظهوری و محمد امین عزیزپور بنیان گزاران ورزش دارت در ایران می باشند وهدف آنها از پایه گذاری این ورزش، ترویج و گسترش آن در میان تمام اقشار جامعه بوده است .

در سال 2004 میلادی مسعود ظهوری به عنوان رئیس انجمن دارت ایران( که در حال حاضر مدیریت شرکت باسکول سهند و به عنوان یکی از اعضاء هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان وسایل توزین و عضو کمیسیون تدوین استاندارد ملی وسایل توزین ایران و همچنین عضو هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان لوازم ورزشی و یکی از مربیان بین المللی فوتبال در ایران می باشد) به همیاری و مشارکت محمد امین عزیزپور (یکی از بازیکنان حرفه ای ورزش دارت و مدیرعامل موسسه ورزشی و آموزشی دارت پارسیان) به عنوان دبیر این انجمن، ورزش دارت را در ایران زیر نظر فدراسیون تیراندازی با کمان تحت عنوان انجمن دارت ایران پایه گذاری نمودند. که از وظایف مهم این انجمن برگزاری کلاسهای آموزشی و مربیگری و داوری می باشد و همچنین طراحی و تولید و توزیع تجهیزات استاندارد این ورزش یکی دیگر از وظایف مهم این انجمن است .

آنها تمام وقت خود را صرف هر چه بهتر شدن و پیشرفت ورزش دارت در کشور نموده و دیدگاه آن ها از پایه گذاری این انجمن ایجاد دریچه ای سودمند و آموزنده برای روحیه رقابت جو و کنترل و تخلیه احساسات روحی و تلاش برای رشد و بلوغ جوانان کشور است در حال حاضر این انجمن زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی فعالیت می نماید .

هدف اصلی این انجمن تلاش در جهت ایجاد برنامه آموزشی ورزش دارت برای جوانان و دیگر اقشار این مرزوبوم می باشد .