فروهر طاهرخانی یکشنبه 18 تیر 1391 12:19 ب.ظ نظرات ()

تاریخچه ی شطرنج تاکنون در هاله ای از ابهام باقیمانده است. به نظر می رسد کهن ترین نوشته مربوط به شطرنج به زبان سانسکریت است که متعلق به هجده قرن پیش است و به همین دلیل گفته می شود که هندی ها این بازی را اختراع کردند. دونالد لیدل مولف کتاب مهره های شطرنج بر این باور صحه می گذارد.او می گوید نام هندی شطرنج شاتورانگا است،که به معنی چهار ستون لشگر است که در صفحه ی شطرنج به صورت فیل،اسب،ارابه ی جنگی و پیاده ها نشان داده شده است.

تاریخچه ی شطرنج تاکنون در هاله ای از ابهام باقیمانده است. به نظر می رسد کهن ترین نوشته مربوط به شطرنج به زبان سانسکریت است که متعلق به هجده قرن پیش است و به همین دلیل گفته می شود که هندی ها این بازی را اختراع کردند. دونالد لیدل مولف کتاب مهره های شطرنج بر این باور صحه می گذارد.او می گوید نام هندی شطرنج شاتورانگا است،که به معنی چهار ستون لشگر است که در صفحه ی شطرنج به صورت فیل،اسب،ارابه ی جنگی و پیاده ها نشان داده شده است.
بعد از حمله ی اسکندر به هند ارابه ی جنگی به علت عدم کارایی از رده خارج شد و در صفحه ی شطرنج نیز رخ یا قلعه جایگزا از هندی ها ین آن شد. بر این اساس تاریخ شطرنج به 25 قرن پیش برمیگردد.گفته می شود ایرانی ها بازی شطرنج را از هندی ها یاد گرفتند و عرب ها آن را به اروپائیان شناساندند. اما بررسی استاد نوابی نشان می دهد شطرنج ابداع ایرانی هاست،و از بیست قرن پیش در ایران متداول بود.
احتمالا اولین استاد شطرنج ادلی بود که کتابی هم در مورد تکنیک های بازی شطرنج نوشت.ادلی تا اواخر عمر بی رغیب بود تا اینکه در مسابقه ای که در حضور متوکل خلیفه ی عباسی انجام گرفت به رازی باخت.
بزرگترین شطرنج باز مسلمان سولی مورخ بغدادی بود که اصول و تکنیک های شطرنج را تدوین کرد. وی اولین کسی بود که بازیکنان شطرنج را بر حسب توانایی رده بندی کرد.
پس از انقراض خلافت عباسیان کانون شطرنج به سوریه،ترکیه و مصر کشانیده شد و بین مغول ها معمول گردید.تیمور لنگ امپراتور مغولی تبلیغ کننده ی شطرنج و بازیکن ماهری بود. او آنقدر به بازی شطرنج علاقه مند بود که اسم پسرش را شاهرخ(حمله ی جناقی به رخ وشاه) گذاشت.بازی شطرنجبه تدریج از خاورمیانه به اروپا گسترش پیدا کرد.در سال 1061 میلادی شطرنج در اروپا آنچنان متداول شد که بازی آن توسط پاپ (لقب رهبر های مسیحیان) ممنوع شد.یکی از دلایلی که احتمالا باعث تکفیربازی شطرنج شد انتخاب مهره ی سفید و سیاه توسط تاس بود که در آغاز دوره ی رنسانس منسوخ شد. بازی شطرنج علی رغم ممنوعیت کلیسا مورد مورد استقبال عموم قرار گرفت و کلیسا نا گزیر شد در سال 1400 میلادی حکم خود را لغو کند و به این ترتیب شطرنج برای همیشه موطن خود را پیدا کرد. قهرمانان جهان هم بیشتر از اروپا برخاستند.

شطرنج در ایران باستان

با وجود پژوهشهای بسیار که به ویژه در قرن کنونی درباره پیدایش شطرنج و ابداع آن به عمل آمده است، تا کنون هیچ یک از پژوهشگران، چه خارجی و چه ایرانی، به نتیجه قطعی و روشنی دست نیافته اند. اما بررسی سابقه تاریخی شطرنج بر اساس مدارک مستند، گواه آن است که ایرانیان، قبل از دوران ساسانیان یعنی نزدیک به دو هزار سال قبل با شطرنج آشنا بوده‌‌اند.

با توجه به عواملی مانند قدمت تاریخی، بررسی اصطلاح های علم شطرنج بر پایه اصول دانش زبان شناسی و هماهنگی شطرنج با فرهنگ اجتماعی ایرانیان، می توان پذیرفت که این هنر چنان که امروز متداول و مطلوب جهانیان می باشد، فن تکامل یافته ای است با سابقه دو هزار ساله که بدون تردید از ایران سر بر آورده است. ایرانیان در دوران پیش از اسلام برای پایه گذاری شطرنج گام های اساسی برداشته بودند و پس از اسلام نیز استادان ایرانی تا قرن شانزدهم میلادی در پرورش و گسترش آن تلاشی پر ارج معمول داشته اند.

پس از رنسانس و در اواخر قرن پانزدهم میلادی، شطرنج در قاره اروپا متحول گردید و تغییرات مهمی در حرکات مهره‌ها به ویژه حرکت وزیر، فیل و طرز قلعه رفتن و گرفتن پیاده در حین عبور و... داده شد. به عبارت دیگر، شطرنج نوین که امروزه در سراسر دنیا از جمله کشور ما رایج است، پدید آمد.

شطرنج نوین

تاریخچه ورود شطرنج نوین به ایران، احتمالاً از اواسط دوران قاجاریه با برقراری روابط سیاسی و بازرگانی بین ایران و کشورهای اروپایی و باز شدن سفارتخانه های این کشورها در تهران و یا سایر نقاط ایران بوده است که طبقه اعیان و اشراف و کارمندان ایرانی که با مامورین و نمایندگان این کشورها تماس داشتند، با شطرنج نوین آشنا شدند.

در طول سالهای 1300 تا 1318 شمسی شمار قابل توجهی از دانشجویان ایرانی از طرف دولت یا خانواده های آنان برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به غرب اعزام شدند. همچنین در طی همین سالها بسیاری از مهاجرین ایرانی تبار از شماری از جمهوری های جنوبی شوروی (سابق) به میهن بازگشتند و این هر دو گروه نیز به نوبه خود در اشاعه شطرنج نوین در ایران سهیم بودند.

در سال 1329 انجمن تربیت بدنی رسماً تاسیس فدراسیون شطرنج ایران را اعلام کرد و آقای حسین فرزانه به عنوان اولین رئیس فدراسیون منصوب گردید. در سال 1331 فدراسیون شطرنج ایران به عضویت فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) در آمد. در سال 1334 که زنده یاد دکتر جمال الدین عصار به ریاست فدراسیون منصوب شد، اولین مسابقه رسمی قهرمانی تهران زیر نظر فدراسیون شطرنج برگزار گردید که استاد عباس لطفی به مقام قهرمانی رسید. یک سال بعد 1335 نیز اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور زیر نظر فدراسیون برگزار شد که مرحوم استاد یوسف صفوت به مقام قهرمانی دست یافت. در سال 1336 برای اولین بار تیم ملی شطرنج ایران به المپیاد جهانی شطرنج که در شهر مسکو برگزار می شد اعزام گردید.

در سال 1354 با کسب عنوان قهرمانی کشورهای منطقه غرب آسیا توسط استاد خسرو شیخ هرندی، کشور ما صاحب اولین استاد بین المللی در تاریخ شطرنج خود گردید.

بازگشایی مجدد فدراسیون شطرنج

در سال 1369 پس از فتوای تاریخی حضرت امام خمینی (ره) فدراسیون شطرنج فعالیت مجدد خود را آغاز نمود .

کسب مقام نایب قهرمانی منطقه 1/3 غرب آسیا در سال 1376 توسط امیر باقری و دستیابی به عنوان استاد بین المللی نقطه عطف دوران جدید شطرنج بود تا اینکه در سال 1381 احسان قائم مقامی به عنوان شامخ استاد بزرگی شطرنج دست یافت و بدین ترتیب کشورمان صاحب اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج خود شد.

پس از بازگشایی مجدد فدراسیون شطرنج، کشورمان در رده های مختلف سنی (نوجوانان، جوانان و بزرگسالان) بارها به کسب مدال و مقامهای مختلف در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان و بازی های آسیایی در قسمت انفرادی و تیمی نائل گردیده است.

و اما نگاهی دیگر به شطرنج

بازی شطرنج برای اولین بار در هند اختراع شد و وقتی که حاکم هند با آن بازی آشنا شد و ریزه کاری های و تنوع آن را دید ، تصمیم گرفت مخترع آن را مورد تحسین و تشویق قرار دهد و از این رو دستور داد او را خبر کنند تا او هدیه مناسبی به او بدهد مخترع شطرنج که " ستا " نام داشت به دربارحاکم آمد . او دانشمندی بود که لباس ساده ای به تن داشت و زندگی خود را با کمک شاگردانش می گذرادند .
حاکم گفت : ستا می خواهم به خاطر بازی فوق العاده ایکه کشف کردی پاداشی به تو بدهم . من به اندازه کافی ثروتمند هستم که هر چه تو بخواهی به تو بدهم . پس هر چه می خواهی از من بطلب .
حاکم جون ستا را ساکت دید گفت : خجالت نکش ! آرزویت را بگو
ستا گفت : اگر شما اجازه دهید من فردا بعد از آن که فکر کردم بگویم.
فردا بعد از آن که ستا مجددا به دربار آمد حاکم از او خواست درخواستش را بازگو کند
ستا گفت : ای حاکم ! امر کتید برای خانه اول شطرنج به من ۱ گندم دهند برای خانه دوم ۲ گندم و برای خانه سوم ۴ گندم و برای خانه چهارم ۸ گندم و برای خانه پنجم ۱۶ گندم و ... به همین ترتیب گندم ها تا خانه ۶۴ شطرنج افزایش یابد.
حاکم که به شدت عصبانی شده بود گفت : تو در این فرصت می توانستی در خواست بهتری از من داشته باشی پاداشی که تو خواستی به اندازه سخاوت من نبود اکنون می گویم تو را با گونی گندم روانه کنند
ستا لبخندی زد و خارج شد.
بعد از مدتی حاکم شخصی فرستاد تا ببیند که آیا ستای نادان جایزه محقر خویش را گرفته یا خیر؟
مامور پاسخ داد: مستخدمین در حال اجرای دستور هستند و ریاضیدانان در حال محاسبه میزان گندمی که باید به ستا بدهند.
ریاضیدانان تا صبح مشغول حساب بودند تا این که صبح به حاکم اطلاع دادند که نماینده ریاضیدانان می خواهد شما را ملاقات کند .
حاکم امر کرد او را داخل کنند ریاضیدان وارد شد و گفت: ما مقدار گندم ها را محاسبه کردیم در تمام انبارهای شما این مقدار گندم وجود ندارد حتی در سراسر جهان هم یافت نمی شود .
حاکم با تعجب پرسید : مگر مقدار آن چقدر است؟
ریاضیدان گفت : ۶۱۵،۵۵۱،۷۰۹،۰۷۳،۷۴۴،۴۴۶،۱۸
برای تهیه این میزان گندم باید کل سطح کره زمین ۴ بار زیر کشت برود.