فروهر طاهرخانی چهارشنبه 14 تیر 1391 12:35 ب.ظ نظرات ()

انجام هر نوع ورزش از قبیل ورزشهای تفریحی مثل دوچرخه سواری و فوتبال گل کوچک ، می تواند به بچه یاد بدهد که چگونه بر محدودیتهای خود غلبه کنند و نظم و انظباط و اخلاق ورزشی را یاد بگیرند. اما حضور فرزندان شما در کلیه فعالیتهای ورزشی می تواند موجبات بروز صدمه را فراهم آورد .
با داشتن علل بوجود آورنده صدمات ورزشی و همچنین چگونگی پیشگیری از این جراحات ، می توانید ورزش را برای فرزندانتان تبدیل به یک تجربه مثبت کنید .

چه عواملی باعث بروز صدمات ورزشی در بچه ها می شود؟
بچه ها به دلایل مختلف در معرض صدمات ورزشی قرار دارند. بچه ها ، بویژه بچه های سنین کمتر از 8 سال دارای استقامت جسمانی کمتری هستند و همچنین زمان واکنش پائینتری در مقایسه با افراد بزرگسال دارند چرا که آنها هنوز در حال رشد و تکامل هستند .

علاوه بر این ، بچه ها با سرعت های متفاوتی رشد می کنند . اغلب یک تفاوت چشمگیر در قد و وزن بچه های هم سن و سال دیده می شود و هنگامی که بچه ها با جثه های مختلف با یکدیگر بازی می کنند خطر بروز صدمات هم افزایش پیدا می کند .
هر چه که بچه ها بزرگتر و قویتر می شوند ، پتانسیل بروز صدمات هم افزایش پیدا می کند چرا که میزان نیروهای به کار رفته در حین فعالیت افزایش پیدا می کند . مثلاً ، یک تصادف و برخورد بین دو بازیکن 8 ساله فوتبال گل کوچک که هر کدام 65 تا 70 پوند (30 یا 32 کیلوگرم) وزن دارند مسلماً نیروی کمتری در مقایسه با دو بازیکن 16 ساله ، 200 پوندی (91 کیلوگرم) تولید می کند .
همچنین بچه ها نمی توانند میزان خطر یک فعالیت خاص را مثل بزرگسالان تشخیص دهند. بنابراین این احتمال وجود دارد که بدون دانستن خطر یک فعالیت ورزشی ، بچه ها خود را در معرض صدمات مختلف قرار دهند.

چگونه می توان از صدمات ورزشی جلوگیری کرد؟
با استفاده از چند نکته راهنمای ساده می توانید از بروز صدمات ورزشی برای بچه های خود پیشگیری کنید:
- استفاده از تجهیزات مناسب :
این مهم است که فرزندانتان از تجهیزات و لوازم مناسب ایمنی که مناسب با جثه آنان است ، استفاده کنند ، مثلاً ، بچه ها باید برای انجام ورزش بیسبال ، سافت بال ، دوچرخه سواری و هاکی از کلاه ایمنی استفاده کنند. همچنین باید در هنگام اسکیت سواری و یا راندن اسکوتر و این لاین اسکیت هم از کلاه ایمنی استفاده کنند. برای انجام ورزشهایی که از راکت استفاده می کنند و همچنین بسکتبال ، نیاز به استفاده از لوازم محافظ چشم ، دارید. از مربی فرزندانتان در خصوص لوازم ایمنی از قبیل کلاه ایمنی ، کفش مناسب ، محافظ دهان (لثه) و انواع دیگر لوازم محافظ سوال کنید.
لوازم محافظ باید مورد تایید سازمانهای ورزشی باشند. مثلاً ماسکهای صورت در ورزش هاکی باید به تایید شورای تجهیزات استاندارد هاکی (HECC) یا انجمن استاندارد کانادا (CSA) برسد. کلاه های ایمنی برای دوچرخه سواری دارای یک شماره تاییدیه از کمیسیون ایمنی محصولات برای مصرف کنندگان (CPSC) می باشند. همچنین تمام تجهیزات باید به طور مناسب نگهداری شوند تا ضریب اطمینان آنها حفظ گردد.

-نگهداری و حفظ زمینهای بازی :
دقت کنید زمینهای بازی دارای حفره ها و دست اندازهای زیاد نباشند چرا که باعث زمین خوردن فرزندان شما می شوند . هنگامی که فرزند شما ورزشهای سریع انجام می دهد ، ورزشهایی همچون بسکتبال و دو ، بهتر است که در مسیرهای مخصوص این ورزشها و یا در زمین پارکت چوبی بسکتبال فعالیت خود را انجام دهند زیرا ایمنی
این زمینها بسیار بیشتر از زمینهای بتونی است .