بهزاد زیبایی شنبه 26 فروردین 1391 01:52 ب.ظ نظرات ()

تاریخچه ژیمناستیک جهان

تعریف ژیمناستیک :

یونانیان بنیان گذار ورزش ژیمناستیک هستند. در یونان، «ژیمنازیوم» به محلهایی گفته می شد که ورزشکاران به صورت برهنه در آنجا ورزش می کردند. در زبان یونانی کلمه (گیمنوس ) به معنی لخت می باشد و کلمه «زیمناز» از گیمنوس گرفته شده است. امروزه در کشورهای اروپایی به تمامی ورزشهای بدون وسیله « ژیمناستیک » گفته می شود و اجرای حرکات برروی وسایل اختصاصی «ژیمناستیک هنری » نام دارد.

تاریخچه ژیمناستیک :

چینی ها یکی از قدیمترین ممالک دنیا هستند که از 2000 سال قبل از میلاد، در مراسم مذهبی ، سالگردها، جشنها و میدانهای جنگ حرکات نمایشی اجرا می کردند. اما اولین کشوری که ورزش ژیمناستیک را بنیان و نامگذاری کرد کشور یونان بود. «هرودیکوس» حکیم مشهور یونانی، این ورزش را به صورت منظمی در آورد و اثرات مثبت آن را در بعضی از امراض کشف و معرفی نمود. در مدارس نظام یونان که به توصیه های افلاطون و گزنفون در حدود سال 335 پیش از میلاد دایر گردیدند، افلاطون به همراه آموزش سخت نظامی آموزش ژیمناستیک را پیشنهاد نمود که تفاوت چندانی با برنامه های بعدی این مدارس که برای جوانان تاسیس گردید، نداشت . ارسطو معتقد بود مدرسان در مدارس از سن هفت سالگی تا چهارده سالگی باید تمرینات سبک ژیمناستیک را آموزش دهند.

بعد ها، نفوذ ژیمناستیک به کشور رم موجب شد تا رومیها از وسایل مدرن تری استفاده نمایند. با رکود این ورزش در رم، مرکولیاس با انتشار کتابی درباره عصر ژیمناستیک باعث رونق این ورزش در بین کشورهای سوئیس، آلمان، دانمارک و فرانسه گردید. با پیشرفت این ورزش، در اروپا کتابهای متعددی در این زمینه تالیف گردید.

جان گوتس موتس از کشور آلمان با انتشار کتاب ژیمناستیک برای جوانان به پدربزرگ ژیمناستیک ملقب گردید. (1839-1759) . پرهنریک لینگ با تحقیقات علمی در زمینه آناتومی و فیزیولوژی مرتبط با ورزش ژیمناستیک ، به مربیان توصیه نمود تا بدین وسیله قابلیتهای جسمانی شاگردانشان را بهبود بخشند. فریدریچ لودویک یان، معتقد بود این ورزش باعث تقویت جسم، روح و ایجاد اتحاد در بین جوانان می گردد. از این جهت در زمان جنگ فرانسه با آلمان، این ورزش را به شکل ملی و میهنی در آورد. یان، این ورزش را در تمامی مدارس آلمان رواج داد و اولین کسی بود که خرک حلقه ، خرک پرش ، پارالل و بارفیکس را در ژیمناستیک ابداع نمود.

در سال 1896 .م، المپیک نوین در آتن برگزار گردید که ژیمناستیک به عنوان یک رشته ورزشی در آن شرکت داشت، تا قبل از جنگ جهانی دوم قوانین ومقررات خاصی برای ارزیابی ورزشکاران وجود نداشت واین مساله باعث بروز اختلاف در زمان برگزاری مسابقات می شد. از سال 1949 مقررات محدودی تعیین شد و به اجرا درآمد که پاسخگوی مشکلات نبود.

در المپیک ملبورن، به سال 1956، مقررات امتیازگذاری با تحولات بیشتری بدون در نظر گرفتن مشکلی برنامه به اجرا درآمد و بعدها، حرکات از نظر شکلی، به سه گروه C, B,A تقسیم بندی شدند و برای اولین بار کلاس داوری بین المللی در سال 1964 در زوریخ برگزار گردید.

تاریخچه ژیمناستیک ایران

رواج این ورزش در ایران با ورود آقای میرمهدی ورزنده از کشور بلژیک به ایران در سال 1916 میلادی با تاسیس کلوپ ژیمناستیک و اسکریم آغاز شد و اولین فدراسیون ژیمناستیک ایران در سال 1325 شمسی به ریاست محمود نامجو شروع به کار کرد. از قهرمانانی که در پیشبرد این ورزش در سالهای گذشته در کشورمان تلاشهای فراوانی را متحمل شده اند ، می توان از آقایان محمدتقی وصالی، علی یزدزاد، مرتضی بنایی و غضنفر جباری نام برد.