بهزاد زیبایی چهارشنبه 23 فروردین 1391 12:38 ق.ظ نظرات ()
تنیس ورزشی راکتی است که بین دو نفر(انفرادی) یا بین دو تیم دو نفره(دوبل)
بازی می‌شود. هر بازیکن راکتی دارد که دارای صفحه‌ای از شبکه توری است. بازیکن با این راکت توپی لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می‌کند. بازیکنی(یا تیمی) که زودتر امتیاز نهایی را به دست آورد برنده است.
این ورزش ابتدا در انگلستان، بیشتر در میان اعیان، رایج شد و سپس به کشورهای انگلیسی زبان رفت و اکنون در همه کشورها بازی می‌شود. تنیس از ورزش‌های المپیک است. در برخی از کشورها به آن تنیس میدانی می‌گویند تا از ورزش دیگری بنام تنیس شاهی که در سالن و در زمینی با ابعاد متفاوت بازی می‌شود متمایز گردد.
66d1f902-8fc6-4270-bd94-b0383c2872ea.jpg

تاریخچه تنیس

تا آنجا که شواهد تاریخی در این مورد نشان می دهد، ورزش تنیس طی قرون 12 و 13 میلادی ابتدا در کشور فرانسه ابداع شد. اما ارائه جدی این ورزش در سال 1872 میلادی بود که سرگرد هاری جم این ورزش را در شهر لمینگتن(انگلستان) به مردم معرفی کرد.
در آن زمان مقررات و خصوصیات این ورزش با آن چه اکنون می بینیم تفاوت بسیار داشت. در سال 1877میلادی، اولین بار در دنیا مسابقات تنیس با مقررات و قوانین بخصوصی در زمین های تنیس "باشگاه تنیس و کروکت ال انگلند" ویمبلدون برگزار گردید، محلی که هم اکنون بزرگترین مسابقات تنیس دنیا در آن برگزار می شود.

تاریخچه تنیس در ایران

ظهور ورزش تنیس در ایران به بعد از جنگ جهانی دوم بازمی گردد. پیش از این در فاصله سال های(1315-1318) باشگاه بوستان ورزش که دارای چندین زمین تنیس در محلی روبروی ورزشگاه شهید شیرودی فعلی به مدیریت شادروان شکوهی گشایش یافت. ورزشگاه شهید شیرودی(امجدیه سابق) نیز همزمان با ورزشگاه بوستان ورزش با یک زمین تنیس درمحل کنونی افتتاح و نخستین مسابقات قهرمانی تنیس کشور در سال 1318 در همین ورزشگاه برگزار گردید. گفتنی است که ورزش تنیس بخاطر حضور اتباع انگلیسی در آبادان رونق خاصی داشت و اولین مسابقه تنیس بین تیم های آبادان و تهران به سال های 1317-1320بر می گردد.
پس از جنگ جهانی دوم مسابقات قهرمانی تنیس کشور تاسال 1322 جریان داشت که برادران نعمانی(هانری و ژوزف) در صدر بازیکنان قرار داشتند. از سال 1322-1332مقام قهرمانی تنیس کشور در اختیار ژرژ آفتاندلیان قرار داشت.)
اولین سالی که ایران در جام دیویس شرکت نمود 1959 بود. تیم تنیس جام دیویس ایران به مدت 31 سال در جام دیویس بازی کرده و مجموعاً 64 بازی آنجام داده است) که حاصل آن 32 برد و32باخت بوده:
بیشترین برد از آن منصور بهرامی با 24 برد.
بیشترین بازی برنده سینگل از آن تقی اکبری با 17 برد.
بیشترین بازی برنده دوبل از آن کامبیز درفشی جوان با 12 برد.
بهترین تیم دوبل از آن کامبیز درفشی جوان و مصطفی صالح با 6 برد.
طولانی ترین بازی ها از آن کامبیز درفشی جوان با 22بازی.
و بیشترین سال عضویت در تیم دیویس کاپ از آن تقی اکبری با 15 سال است