بهزاد زیبایی سه شنبه 16 فروردین 1390 11:19 ق.ظ نظرات ()
تاریخچه
بدمینتون درایران با ورود كارشناسان نفتی انگلیس به ایران بدمینتون به كشور ما راه یافت، البته این شروع منحصراً در مناطق نفت خیز جنوب و برای پركردن اوقات فراغت كارشناسان بود كه در نهایت كارمندان ایرانی شركت نفت هم در این رهگذر به این ورزش علاقه‌مند شدند.
این رشته ورزشی پس از خروج كارشناسان به دست فراموشی سپرده شد. تا اینكه میزبانی بازی‌های آسیایی را در سال 1353(1974) تقبل نمودند، چون رشته بدمینتون یكی از رشته‌های این بازی‌ها بود، در این راستا سازمان تربیت‌بدنی در سال 1351 فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود. از آنجایی كه این رشته‌ی ورزشی در ایران ناشناخته و نوپا بود، مسئولان امر جهت راه‌اندازی و شروع صحیح این رشته از كشور هندوستان مربی صاحب نامی به نام«دیپوگوش» را به همكاری دعوت كردند.
وی در مدت 5 سال اقامت در ایران به كار آموزش و تعلیم بدمینتون اشتغال داشت و اولین مسابقه‌ی غیررسمی این رشته ورزشی در سال 1351 بین تیم‌های تهران و خوزستان برگزار شد كه تهران پیروز میدان این دیدار بود. در سال 1352 اولین دوره‌ی مسابقات قهرمانی ‌كشور به صورت رسمی در تهران با شركت 24 تیم برگزار شد و در نهایت عناوین قهرمانی را به ترتیب تهران و خوزستان و اصفهان كسب نمودند. تیم ملی بدمینتون در سال 1353(1974) برای اولین بار در بازی‌های آسیایی تهران شركت كرد و بین 13 تیم شركت‌كننده به مقام هشتم دست یافت.
اولین رییس فدراسیون بدمینتون ایران در سال 1351 آقای امیرنویدی بود كه تا سال 1356 در این سمت انجام وظیفه نمود. از سال 1356 تا1358 فدراسیون بدمینتون دوباره تاسیس و اعضا آن به صورت انتخابی مشخص شدند و عبارت بودند از آقایان اسماعیل‌كدخدازاده، منوچهریاوری، مرتضی‌مداحی، داریوش‌فروغی، غلامحسین‌یزدان‌پناه، محمدشاه‌حسینی و حسین خودی(نماینده سازمان تربیت‌بدنی).
در سال 1360 مسئولین فدراسیون مجدداً از طرف رییس تربیت‌بدنی منصوب شدند و این روند تاكنون ادامه داشته و رؤسای فدراسیون به شرح زیر بوده‌اند:
1360 منوچهریاوری، 3ـ1361 رضاحمزه‌لو، 5ـ1363 محمدحسن‌عالمی، 5ـ1366 غلامحسین‌نوریان، 1368 تابه‌حال مهدی‌كرباسیان. هر سال مسابقات قهرمانی كشور به صورت تیمی و انفرادی(یك نفره و دونفره) در رده‌های مختلف سنی(خردسالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشكسوتان) برگزار می‌شود. مسابقات باشگاهی(باشگاه‌های دسته یك به صورت لیگ و باشگاه‌های دسته دو به صورت متمركز) هر سال برگزار می‌گردد. مسابقات قهرمانی دانشگاه‌های علوم پزشكی و دانشگاه‌های آزاد اسلامی و سایر موسسات آموزش عالی نیز برگزار می‌گردد.
در سال 1366 اولین دوره‌ی مسابقات بین‌المللی شهدای هفتم تیر در تهران برگزار شد. از سال 1369 مسابقات بین‌المللی بدمینتون دهه‌ی مباركه فجر كه جزو تقویم ورزشی فدراسیون جهان بدمینتون می‌باشد، هر ساله برگزار می‌شود.
در سال 1370 اولین دوره مسابقات جوانان آسیا در ایران(زنجان) برگزار شد و تیم‌های دو نفره ایران مقام سوم را كسب نمودند. در سال 1376 اولین دوره مسابقات بدمینتون غرب آسیا در تهران برگزار گردید كه تمام مقام‌ها از آن بازیكنان جمهوری اسلامی ایران بود.
شهرستان رامیان قهرمان رقابت‌های بدمینتون در تمامی رده‌های سنی از سال 72: قهرمان استان گلستان
هیأت بدمینتون شهرستان رامیان از سال 1366 تاسیس شده و رییس هیأت آقای محمدبای تعیین گردید، تا فعالیت تیم از سال 1368 آغاز گردد. سال 1369 با ارتباط خوبی كه با فدراسیون بدمینتون كشور داشتند، میزبانی اردوی تیم ملی بزرگسالان ایران را به مدت1 هفته به عهده گرفتند. سال 1370 مسابقات قهرمانی خردسالان كشور در رامیان برگزار گردید. در سال 1371 میزبان آموزش مربیگری در سطح كشور بوده و از سال 1372 تا به امروز تیم بدمینتون رامیان با تلاش و پشتكار فراوان موفق به كسب مقام‌های قهرمانی استان در كلیه‌ی رده‌های سنی شده است.
اكثر نفرات اعزامی استان به مسابقات كشوری را بازیكنان شهرستان رامیان تشكیل می‌دهند و بیشترین نفرات، از بازیكنان رامیان تاكنون موفق به راه‌یابی به تیم و یا دعوت به تیم ملی شده‌اند.
حدود100 نفر از بازیكنان رامیان ضمن این كه در سطح استان مقام اول تا سوم را كسب كردند، در سطح كشور نیز موفق به كسب همین مقام‌ها شده‌اند و بیشترین مدال‌ها و كاپ‌های قهرمانی استان توسط بازیكنان رامیان كسب شده‌ است. در شهرستان رامیان4 مدرسه بدمینتون زیر12 سال تحت نظر محمدبای دایر و اداره می‌شود كه در سطح كشور خود یك ركورد می‌باشد. شهر رامیان یكی از مراكزی است كه بیشترین بازدهی و بازیكن‌سازی را در سطح كشور با داشتن نزدیك به 300 نفر بازیكن كه یك ركورد بالا است، دارد.
در هیأت رامیان حدود40 نفر به عنوان مربی كارت‌دار و حدود30 نفر به عنوان داور كارت‌دار فعالیت می‌كنند، كه پشتوانه خوبی برای این رشته ورزشی می‌باشند. هیأت بدمینتون رامیان به لحاظ پشتوانه خوبی كه دارد و از آنجا كه كارش را از زیربنا آغاز كرده، آینده بسیاردرخشانی دارد؛ ولی به شرطی كه مسولان نیز از این هیأت حمایت كنند. رامیان دارای یك نماینده بسیار مقتدر و خوب در سطح باشگاه‌های دسته اول كشور با نام روادگر است كه اعتبار ویژه‌ای به شهرستان رامیان داده و در حال حاضر هم هیأت رامیان با همكاری صمیمانه هیأت استان و اداره كل تربیت‌بدنی استان به دنبال جذب یك مربی خارجی و احداث سالن اختصاصی ویژه‌ی بدمینتون می‌باشد كه در شرایط فعلی واقعاً نیاز است. همچنین قهرمانان بنامی در رشته‌ی بدمینتون در سطح كشور داریم، از جمله: محمدیازرلو، رضابای، محمدرجبلو، كرمعلی‌یازرلو، ابوالقاسم‌بای، نورالدین‌رجبلو،علی‌یازرلو، عطاءمنتظری، حسین‌كاغذلو، متین‌بای، مهران‌صادقلو، علی‌حبیبیان، علیرضاصادقلو، سعیدبای، پوریارضایی، مهدی‌رجبلو، غلام‌رجبلو، علی‌رجبلو، محسن‌قوانلو، رضانوری، رضابای، محمدمنتظری، مهدی‌قربانی، اسماعیل‌یازرلو، سعیدبای‌قربان.
بدمینتون رشته‌ی بسیار زیبا، مفرح و نشاط‌آور است كه بر پایه‌ی آخرین دستاوردهای علمی دنبال می‌شود. بدون شك این ورزش با امكان آموزش و فراگیری آن در جامعه و خصوصاً سنین خردسالی از ویژگی‌های خاص برخوردار می‌باشد. با امید و آرزوی موفقیت تیم بدمینتون استان گلستان و شهرستان رامیان و موفقیت قهرمانان و بازیكانان این رشته ورزشی.